Ds Scholarship

Wyoming High School Girls Basketball Scoreboard: Dec. 9-11, 2021

It’s the start of the 2021-22 high school basketball season. Games first are on Thursday and events continue through Saturday.

Prep basketball in Wyoming is back to its normal schedule after COVID restrictions last season. If you see a missing game, please send an email david@wyopreps.com.

Here is the match schedule. Tournaments are listed in alphabetical order by tournament name.

Championships

Bridger Valley Championship in Mountain View & Lyman

1A Farson-Eden at 3A #5 Mountain View, 4 p.m.

2A Big Piney at 3A #1 Lyman, 5:30 p.m.

Burns Winter Classic

1A #5 Southeast vs. Arvada, CO, 4 p.m. (at Burns HS)

3A Wheatland at 2A #4 Pine Bluffs, 5:30 p.m.

2A #3 Moorcroft at 3A Burns, 7 p.m.

Send your girls basketball score to WyoPreps

Oil City Championships in Casper

Cheyenne South vs. Rock Springs, 3 p.m. (at Kelly Walsh HS)

Laramie at #4 Natrona County, 6 p.m.

Green River at Kelly Walsh, 6 p.m.

Re/Max Early Bird Championship in Gillette

4A #3 Cody vs. Scottsbluff, NE, at noon (in Campbell County HS)

Evanston at #2 Thunder Basin, 6:30 p.m.

St. Thomas More (Rapid City, SD) at No. 5 Campbell County, 6:30 p.m.

Strannigan Championships in Riverton & Lander

2 A Shoshoney vs Sheridan Sof, Noon

#1 Cheyenne East vs. Star Valley, 6 p.m. (at Central Wyoming College)

4A #5 Sheridan at 3A #3 Lander, 6 p.m. (in Lander Valley HS)

Cheyenne Central in Riverton, 6 p.m.

Send your girls basketball score to WyoPreps
Submit any photos to WyoPreps

non-university opposition

Worland Fresh at 1A Meeteetse, 5:30 p.m.

Championships

Bobcat Invitation in Upton

Howlett at #2 Upton, 10 am

1A Arvada-Clearmont v. 2A #5 Sundance, 10 a.m. (Upton MS)

1A Arvada-Clearmont vs.Upton JV, 1 p.m.

2A Riverside at 1A #2 Upton, 4 p.m.

1A Hulett vs. 2A #5 Sundance, 4 p.m. (Upton MS)

Bridger Valley Championship in Mountain View & Lyman

1A #4 Little Snake River vs. 2A Big Piney, 12:30 p.m. (MVHS Aux. Gym)

1A #1 Cokeville vs. 3A Kemmerer, 12:30 p.m. (Lehmann HS)

2A Wind River vs. 1A Farson-Eden, 12:30 p.m. (Lyman Middle School)

1A #4 Little Snake River vs. South Fremont, ID, 3:30 p.m. (MVHS Aux. Gym)

1A #1 Cokeville at 3A #1 Lyman, 6:30 p.m.

2A Wind River at 3A #5 Mountain View, 6:30 p.m.

2A Big Piney vs. 3A Kemmerer, 6:30 p.m. (LIS)

Burns Winter Classic

1A Lingle-Ft. Laramie vs. Arvada, CO, 10 a.m. (in Burns HS)

Torrington vs Thermopolis, 1pm (at Burns HS)

1A #5 Southeast vs. 3A Wheatland, 1 p.m. (at Old HS Gym)

3A #2 Douglas vs. 2A #3 Moorcroft, 1 p.m. (at Burns Elem School.)

3A #4 Newcastle vs. 2A #4 Pine Bluffs, 4 p.m. (at Burns HS)

Thermopolis at Burns, 7 p.m.

3A Torrington vs. Arvada, CO, 7 p.m. (at Old HS Gym)

Carbon County Classic in Encompant, Hanna, and Saratoga

Rock River vs Midwest, 1 p.m. (at Hana – JH Gym)

Dubois at HEM, 1 p.m.

Burlington in Saratoga, 1:30 p.m.

Burlington in Encompant, 3:30 p.m.

Rock River vs. Dubois, 4 p.m. (at Hanna – JH Gym)

Midwest at HEM, 4 p.m.

Classic East and West in Lovell

2A Tongue River vs. 3A Powell, 1:30 p.m.

Rollins in Lovell, 3 p.m.

Bendel in Buffalo, 4:30 p.m.

3A Powell vs. 2A Big Horn, 6 p.m.

2A Tongue River at 3A Lovell, 7:30 p.m.

Send your girls basketball score to WyoPreps

Herder Classic in Glenrock

Lusk vs. Wright, 9 a.m.

2a St Stephens vs 1a #3 Casey, 10:30 a.m.

Graybull vs. #1 Wyoming Indian, Noon

LASK vs St Stephens, 1:30 p.m.

Graybull at Glenrock, 3 p.m.

#2 Rocky Mountain vs. Wright, 4:30 p.m.

2A #1 Wyoming Indian vs. 1A #3 Kaycee, 6 p.m.

#2 Rocky Mountain in Glenrock, 7:30 p.m.

Oil City Championships in Casper

Green River vs. Laramie, 3 p.m. (in Natrona County HS)

Cheyenne South at No. 4 Natrona County, 6 p.m.

Rock Springs in Green River, 6 p.m.

Re/Max Early Bird Championship in Gillette

4A #3 Cody vs. st. Thomas More (Rapid City, SD), 11:30 a.m. (in Campbell County HS)

Scottsbluff, NE at #2 Thunder Basin, 6 p.m.

Evanston at No. 5 Campbell County, 6 p.m.

Strannigan Championships in Riverton & Lander

2a Shoshoney vs. Cheyenne East Will, 10 a.m. (at CWC)

4A #1 Cheyenne East at 3A #3 Lander, 10 a.m.

#1 Cheyenne East vs. Jackson, 4 p.m. (at CWC)

#5 Sheridan In Riverton, 4 p.m.

Cheyenne Central vs. Star Valley, 4 p.m. (at Riverton Middle School)

Send your girls basketball score to WyoPreps
Submit any photos to WyoPreps

Discount from outside the country

Minatar, Northeast at 1A Guernsey-Sunrise, 5:30 p.m.

Championships

Bobcat Invitation in Upton

1A Arvada-Clearmont vs. Sheridan Fresh, 10 a.m. (Upton MS)

Riverside vs #5 Sundance, 11:30 a.m.

2A #5 Sundance at 1A #2 Upton, 4 p.m.

2A Riverside vs. 1A Hulett, 4 p.m. (Upton MS)

Bridger Valley Championship in Mountain View & Lyman

3A Kemmerer vs. South Fremont, ID, 9:30 a.m. (LIS)

2A Wind River vs. 1A #4 Little Snake River, 12:30 p.m. (Lehman HS)

South Fremont, ID at 3A #1 Lyman, 2 p.m.

1A #1 Cokeville at 3A #5 Mountain View, 5 p.m.

1A Farson-Eden at Lyman JV, 5 p.m.

Burns Winter Classic

1A Lingle-Ft. Laramie vs. 2A #3 Moorcroft, noon (at Burns Elem School.)

1A #5 Southeast vs 3A #4 Newcastle, noon (in Burns HS)

Thermopolis at Wetland, 12:30 p.m.

3A Torrington at 2A #4 Pine Bluffs, 2:30 p.m.

3A #2 Douglas vs. Arvada, CO, 3 p.m. (at Burns HS)

1A #5 Southeast vs. 2A #3 Moorcroft, 3 p.m. (at Old HS Gym)

#4 Newcastle at Burns, 3pm (Burns Elme School)

1A Lingle-Ft. Laramie at 3A Burns, 6 p.m.

Carbon County Classic In Compment & Henna

Burlington vs. Rock River, 10 a.m. (at Hana – HS Gym)

Midwest in Encompant, 10:30 a.m.

Dubois vs Saratoga, 10:30 a.m. (at Camp Aux. Gym)

Burlington at HEM, 1 p.m.

Dubois at the incamp, 1:30 p.m.

Midwest v Saratoga, 1:30 p.m. (at Camp Aux. Gym)

Classic East and West in Lovell

Bendel vs Rollins, 9 a.m.

2A Big Horn at 3A Lovell, 10:30 a.m.

Powell vs Buffalo at Noon

3A Rawlins vs. 2A Tongue River, 1:30 p.m.

2A Big Horn vs. 3A Pinedale, 3 p.m.

Buffalo in Pindel, 4:30 p.m.

Send your girls basketball score to WyoPreps

Herder Classic in Glenrock

Graybull vs. Lusk, 9:30 a.m.

#1 Wyoming Indian in Glenrock, 11 a.m.

Wright vs. Greybull, 12:30 p.m.

1A #3 Kaycee vs. 2A #2 Rocky Mountain, 2 p.m.

St Stephens in Glenrock, 3:30 p.m.

Oil City Championships in Casper

Cheyenne South opposite Green River, 10:30 a.m. (in Natrona County HS)

Rock Springs vs. Laramie, 10:30 a.m. (at Kelly Walsh HS)

Kelly Walsh in Natrona County, 5 p.m.

Re/Max Early Bird Championship in Gillette

4A Evanston vs. Scottsbluff, NE, 10:30 a.m. (at Thunder Basin HS)

#3 Cody at #5 Campbell County, Noon

St. Thomas More (Rapid City, SD) at 4A #2 Thunder Basin, 4:30 p.m.

Strannigan Championships in Riverton & Lander

2A Shoshoni vs. Cheyenne Central Soph. , 9 a.m. (at Riverton MS)

4A Cheyenne Central at 3A #3 Lander, 9 a.m.

#1 Cheyenne East in Riverton, 3 p.m.

#5 Sheridan vs. Star Valley, 3 p.m. (at CWC)

Jackson vs. Cheyenne Central, 3 p.m. (at Riverton MS)

Send your girls basketball score to WyoPreps

30 famous people you might not know were college athletes

Stacker dug deep to find 30 famous people who were formerly college athletes. There are musicians, politicians, actors, writers, and reality TV stars. For some, a sports career was a real, promising prospect that eventually died out due to injury or an alternative call. Others made their way to a team and played simply for fun and love of sports. Read on to find out if your favorite actor, singer, or politician ever wore a college shirt.

.

Employers expect office return plan within weeks as Monash battles staff over in-person teaching

Victorian Chamber of Commerce and Industry chief executive Paul Guerra said office workers...

Zonta Club of Alpena offering scholarships to area women | News, Sports, Jobs

<!-- SHOW ARTICLE --> ALPENA - Scholarship Committee Chair Diane O'Connor has announced...

Sister Ann Martin Kelly, longtime Our Lady of Guadalupe teacher, dies at 90

Sister Ann Martin Kelly, who taught generations of students at Our Lady of...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here